I fjol gästade han BMS teamet och körde Camaro Cup/STCC finalen på Mantorp. Det hade då hunnit gått sexton år sedan Niclas tävlade på en svensk motorbana. Nu är Niclas tillbaka i USA och är redo för start i Daytona 24 timmars race. Niclas kör för Krohn Racing Team tillsammans med Ricardo Zonta (8år i F1) och Darren Turner (tvåfaldig Le mans vinnare). Teamet har till i år fått nya Ford motorer och ett uppdaterat chassi.
- Jag ser verkligen fram mot racingsäsongen och testerna vi har haft inför Daytona har gått mycket bra. Vi har legat topp 3-5 hela tiden och det känns som vi har ett mycket bra utgångsläge. Men i ett 24 timmars race måste allt stämma både med depåstop och på banan. Det är lätt att dras med i krascher och inte minst så måste man vara väldigt koncentrerad då den mindre klassens bilar går betydligt långsammare, vilket kan ställa till det vid omkörningar, säger Niclas Jönsson.
Hur ser framtiden ut, kommer det flera gästspel på banorna i Sverige.
- Jag kommer köra hela Grand-Am Rolex serien för Krohn Racing Team, sen har jag mitt företag Kinetic Motorsport att ta hand om. I Sverige håller jag och BMS teamet kontakten och man vet inte vad som händer. Det skulle vara mycket kul att komma hem och testa den nya Camaro Cup bilen som kommer in i Camaro Cup klassen 2010, avsluta Niclas.
Vi håller tummarna för Niclas och Krohn Racing Team. För vidare information se adresser nedan.
www.nicjonsson.com
www.krohnracing.net
Camaro News.

