Med spänd förväntan satte vi oss i bilen för att besöka Reutimann Racing i Florida. Det hela började med att vi körde till fel Reutimann! Fast fel blev bra ändå…det visade sin nämligen att vi kommit till en brorson till herr Reutemann. Han drev en bilfirma med inriktning på plåt och lack. Efter att ha presenterat oss och frågat om det var här vi kunde få lite visning om racingteamet förklarade man att vi kommit fel, men…! Visst kunde vi få titta på racingverksamheten de drev själva! Efter att ha tittat på diverse racerbilar och diskuterat lite hur olika racingen är i Sverige och USA, körde vi vidare mot nästa garage.
Väl framme hos Reutimann Racing möttes vi av den mycket trevlige Buzzie Reutimann och hans lika trevliga mekaniker och kompis. En fantastisk upplevelse, och en resa i tiden, var det att kliva in i lokalerna. Buzzie och meken hade en hel del kundbilar inne och i verkstaden stod också Buzzies egen racer. Vi fick höra historier om tider förr och vi förstod mer och mer hur stor Buzzie var i sitt hemland Att racing finns i blodet i familjen Reutimann framgår inte minst av Buzzies son David Reutimanns framgångar i NASCAR. Buzzie håller sig ung genom att fortfarande vara en aktiv racer. Banorna i Florida får ofta besök av legenden!
Racingen är en fantastisk relationsskapare. Att de är från ett annat land, kör andra bilar och pratar i andra termer än vi spelar ingen roll. Man får jättelätt kontakt ändå. Strax före vi skulle gå, tittade farbröderna på varann och log lite. De sa något i stil med att ”de kanske vill höra den igång”. Gissa om vi ville höra en trimmad V8 med nästan öppna headers igång! De väntade inte på svar från oss utan drog igång maskinen. Där stod vi allihop och log! De visste att vi skulle gilla det! Kommunikation utan ord!
Besök gärna Buzzies hemsida och njut.
http://www.reutimannracing.com/Emil%20L%20Buzzie%20Reutimann.htm
Foto: Buzzie Reutimann med sin kompis och mekaniker.
Bryntesson Motorsport.
